Skip to main content

Mýto CZ levnější s Diesel CNG

Levnější mýto pro Diesel CNG i v Čechách na všech zpoplatněných komunikacích

LEVNĚJŠÍ MÝTO CZ PRO DIESEL CNG NYNÍ I V ČECHÁCH!

Nákladní vozidla nad 7,5t s dieselovým motorem přestavěná na duální pohon nafta+CNG (NM+CNG) mohou jezdit po německých dálnicích zcela zdarma! Pro provozovatele takto upravených vozidel z toho plyne významná úspora nákladů, které by jinak museli platit v podobě mýtného.

Na německých dálnicích bez mýta

Osvobození od mýta na německých dálnicích se vztahuje i na vozidla dodatečně přestavěná na duální (bivalentní) pohon DIESEL + CNG. Tato úleva zatím platí do konce roku 2023.

Nově i v Čechách na zpoplatněných komunikacích o 0,32 Kč/km levněji

Od 1.1.2021 mají vozidla s duálním pohonem Diesel CNG slevu na mýtném. Sleva se vztahuje na všechna vozidla splňující podmínky zařazení do kategorie č.4 ( Mýto CZ ). Do této kategorie spadají všechna vozidla s duálním pohonem Diesel+CNG Euro VI.

Levné mýto Diesel CNG v Čechách na zpoplatněných komunikacích
Mýto CZ levněji s Diesel CNG duálním pohonem na všech zpoplatněných komunikacích v České republice
Mýto CZ levnější pro Diesel CNG i v Čechách

Podmínky pro osvobození vozidel s duálním pohonem od mýta

Zásadní podmínkou pro osvobození od mýta je podle podmínek německého federálního úřadu pro dopravu BAG osazení vozidla nádržemi CNG o minimálním objemu 300litrů. To vyžaduje zejména u tahačů demontovat jednu z naftových nádrží a na její místo upevnit speciální držák, který nese 4ks vysokotlakých nádrží CNG vetšinou o objemu 80litrů. Vozidlo na jedno natankování ujede 500-1000km v tzv. duálním režimu, tedy v režimu, kdy motor spaluje naftu i CNG zároveň. Mezi režimy lze libovolně přepínat.

Levnější mýto pro Diesel CNG v roce 2021 i v Čechách

Kolik je možné uspořit při jízdě s NM+CNG na německé dálnici

Úspora spočívá v první řadě v tom, že provozovatel takového vozidla neplatí mýto na německých dálnicích v průměru cca 4 – 6,-Kč/km, ale uspoří také na ceně pohonných hmot. Záměnou paliv dochází totiž k nahrazení dražší motorové nafty levnějším plynem CNG. To může přinést další úsporu až 1Kč/km

Jak funguje duální systém Nafta+CNG

Přidáním plynu CNG do dieselového motoru dochází k tzv. záměně paliv. Dochází k snížení dávky spalované motorové nafty (NM), které je nahrazeno přidávaným plynem CNG. Motor pracuje na obě paliva současně. Přidávaný plyn je zapalován vznícenou dávkou nafty. Poměr paliv se dynamicky mění a je v každém provozním stavu motoru jiný. Průměrná hodnota záměny paliv u duálního pohonu NM+CNG se pohybuje v rozsahu 30-50%.

Jaká vozidla lze přestavět na duální pohon Diesel+CNG

Duální pohon Diesel CNG lze aplikovat prakticky na jakýkoli diesel motor. Pro osvobození od mýta na německých dálnicích není v tomto případě rozhodující emisní kategorie vozidla.
Pro slevu na mýtném na zpoplatněných komunikacích v České republice musíte mít duální pohon Diesel CNG na vozidle kategorie Euro 6 a provést novou registraci na Mýto CZ.
Montáž je naprosto neinvazívní a bez nevratných úprav na motoru ani ostatních částech vozidla. Jedná se vlastně i přídavné zařízení, které lze kdykoli z vozidla demontovat a použít např. Na jiné vozidlo.