Skip to main content

Přestavba motorů TSI na LPG s pokrokovým systémem IDEA

Od 30.12.201815 listopadu, 2021Přestavby na LPG
ALEX IDEA Direct Injection Solutions na Gas Show 2017

Přestavba motoru TSI na LPG s novou generací vstřikování IDEA!

Přestavby motorů TSI na LPG jsou opředeny stigmatem problémů, a to zejména s benzínovými vstřikovači. Důvodem je to, že vstřikovače zasahují do spalovacího prostoru válců motoru a tím jsou tepelně namáhány.
Při provozu na benzín jsou chlazeny vstřikovaným palivem, ale pokud bychom vstřikování přerušili při přepnutí na plyn ,vstřikovače se po nějaké době tepelně poškodí.

Proto sekvenční systémy vstřikování LPG pro přímovstřikové motory používají trvalý přívstřik benzínu i při provozu na LPG. To však způsobuje nežádoucí spotřebu benzínu i při provozu na LPG.

Přestavba motoru TSI na LPG se systémem IDEA DI
Přestavba motoru TSI na LPG

Spotřeba benzínu motoru TSI na LPG při provozu na LPG

Výše spotřeby benzínu při chodu přímovstřikového motoru na LPG závisí na velikosti dávky přívstřiku benzínu.
Záleží na konkrétním provedení řídícího systému LPG. Ten zajišťuje ovládání plynových i benzínových vstřikovačů souběžně. Technicky jde o velmi náročné řešení a většina DI(Direct Injection) systémů LPG není schopna regulovat přívstřik benzínu v celém rozsahu.

Obecně je známo, že se spotřeba přívstřiku pohybuje od 1,5 až do několika litrů benzínu na 100km při provozu na LPG.  A to je jeden z důvodů proč tento systém není zdaleka tak oblíbený a rozšířený jako běžné nepřímé vstřikování LPG.

Ale pozor! Dnes již existují nové, moderní systémy LPG pro přestavby motorů TSI na LPG, které umí fungovat s nepatrným přívstřikem benzínu při provozu na LPG. Spotřeba benzínu se u těchto systémů pohybuje od pouhých 0,2 l/100km bez rizika poškození benzínových vstřikovačů.

Přestavba motorů TSI na LPG klade vysoké požadavky na řídící jednotku plynu a emulaci benzínových vstřikovačů. Jinak je ale způsob přestavby a její komponenty prakticky stejná, jako přestavba běžného motoru se vstřikováním MPI například.

Vyšší cena přestavby a pomalejší a méně efektivní návratnost takové investice z důvodu částečné spotřeby benzínu i při provozu na LPG jsou prostě pádné argumenty v neprospěch přestavby motorů TSI na LPG.

Druhým důvodem je vyšší cena přestavby na LPG motoru TSI ve srovnání s konvenčním nepřímým vstřikem. Rozdíl v ceně se pohybuje mezi 10-15tis. Kč v neprospěch přímého vstřikování.

Zanechat odpověď