Skip to main content

Tlak pneumatiky aneb přestavbou auta na LPG to nekončí, co dalšího je zásadní pro ekonomickou jízdu?

Od 23.9.201930 září, 2019Nezařazené
Tlak pnematiky uspora paliva

Správný tlak pneumatiky je základem ekonomické i bezpečné jízdy. Do značné míry ovlivňují spotřebu pohonných hmot a míru opotřebení pneumatik, s tím je spojena i doba mezi nákupy nových sad pneumatik a dopad na životní prostředí.Tlak pneumatiky úspora

Zjistěte, jak tlak působí na pneumatiky a jak ho využívat ve svůj prospěch.

Bezpečnost jízdy a úspora

Základem je vědět, co tlak s pneumatikou dělá a naučit se s tím pracovat. Podhuštěné pneumatiky mají větší kontaktní plochu s vozovkou a spolu s tím i vyšší valivý odpor, rychleji se opotřebovávají a zvyšují spotřebu vozidla až o 6 %.Vysoký tlak v pneumatikách naopak kontaktní plochu zmenšuje a auto je hůře ovladatelné.

Práce s tlakem pneumatiky

Schopnost pneumatik měnit velikost styčné plochy, můžete využít ve svůj prospěch. Když vás čeká jízda v náročném terénu (bláto, sníh, led), snižte tlak, zvětšíte si tak kontaktní plochu a zlepšíte ovladatelnost vozu.

Znalost správných hodnot je základ

Než se vrhnete na kontrolu a dofukování pneumatik, zjistěte si, jaké hodnoty vaše pneumatiky vlastně potřebují. Správné hodnoty nehledejte na obutí, ale v uživatelské příručce vozu, v databázi vozidel nebo na karoserii auta – nejčastěji na vnitřní straně dvířek od palivové nádrže nebo na dveřích u řidiče. U drtivé většiny osobních aut se hodnoty pohybují okolo 2,3 baru.

Okolní podmínky mění nároky na tlak

Hodnoty tlaku ovlivňuje míra zatížení a okolní teploty.

  • Změna zatížení. Pokud se chystáte na dovolenou, vaše auto bude naloženo až po střechu a na ní povezete ještě rakev, mrkněte do uživatelské příručky, je možné, že budete muset tlak upravit.
  • Změna teploty. Základní hodnoty tlaku uvedené v manuálu vozu počítají s ideální teplotou okolo 20 °C. Když teplota klesá, tlak se snižuje. S každými 10 °C klesá o 0,1 baru. U letních i zimních pneumatik na to myslete a přizpůsobte tlak aktuálním teplotám.

Kdy a jak kontrolovat tlak pneumatik

Tlaku vzduchu v pneumatikách kontrolujte při každém tankování nebo co 2 týdny. Můžete k tomu použít kompresor na benzínce, ruční tlakoměr a u novějších aut stačí, když budete sledovat hodnoty TPMS (Tire Pressure Monitoring System) na palubním počítači. V případě, že tlak klesne, obutí dofoukejte.

Jak ještě ušetřit

Pokud vás ke kontrole tlaku motivuje především úspora, Vedle správného nahuštění, můžete náklady za palivo i opotřebení pneu snížit také výběrem ekologicky zaměřeného modelu. Ve výsledcích testů pneumatik sledujte především životnost, kilometrový nájezd a spotřebu paliva. Tyto údaje jsou většinou ruku v ruce. Vynikajících výsledků v této oblasti dosahují letní pneumatiky Hankook Kinergy eco K425.

Zanechat odpověď